Превод на решението на ЕСПЧ по делото "ПОПОВИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ"

На 09.06.2016 г. Европейският съд по правата на човека постанови решение по жалбата „Попови срещу България“.

В своята жалба г-н Попов твърди, че е бил подложен на нечовешко и унизително отношение по време на задържането му от полицейските органи. Оплаква се от липсата на ефективно разследване на събитието. Обвинява двама политици и един прокурор за това, че са направили изявления в разрез с презумпцията за невиновност, гарантирана му по чл. 6 § 2 от Конвенцията. Освен това, той намира, че медийното отразяване на задържането му представлява неоснователна намеса в личния му живот по силата на чл. 8 от Конвенцията. Двамата жалбоподатели се оплакват на основание чл. 8 от Конвенцията, от претърсването и изземването, извършени в нотариалната кантора на жалбоподателката г-жа Попова. Позовавайки се на чл. 6 § 1 от Конвенцията, те се оплакват от липсата на каквато и да е възможност за оспорване на законосъобразността и необходимостта от посочената мярка за събиране на доказателства. На основание чл. 1 от Протокол № 1 към Конвенцията, двамата жалбоподатели оспорват наложения запор на имуществото им. На последно място, позовавайки се на чл. 13 от Конвенцията, те се оплакват от липсата на вътрешноправни средства за защита за отстраняване на твърдените нарушения на чл. 3, 6 § 2, и 8 от Конвенцията и на чл. 1 от Протокол № 1 към Конвенцията.

ЕСПЧ обявява жалбата за допустима по отношение на оплакванията по чл. 3, 6 § 2, 8 и 13 от Конвенцията и недопустима в останалата й част.

Съдът приема, че са налице нарушения в материалния и процесуалния аспект на чл. 3 от Конвенцията, че има нарушение на чл. 6 § 2 от Конвенцията по отношение на изявленията на министъра на вътрешните работи, на чл. 6 § 2 от Конвенцията по отношение на изявленията на министър-председателя и на прокурор Р. В., на чл. 8 от Конвенцията по отношение на медийното отразяване на арестът на г-н Попов, на чл. 8 от Конвенцията по отношение на претърсването и изземването, извършено в офиса на г-жа Попова, и че е налице нарушение на чл. 13 във връзка с чл. 3, 6 § 2 и 8 от Конвенцията.

Българската версия на решението е достъпна на страницата "Права на човека" и на страницата на министерство на правосъдието.