ЕСПЧ отхвърли жалба на Джок Полфрийман за наказания, наложени в затвора
Европейският съд по правата на човека обяви за недопустима жалба на Джок Полфрийман срещу България. Решението е окончателно.
Казусът е за дисциплинарни наказания, наложени на чужденеца през 2018 г. в затвора, където изтърпяваше наказание, преди да бъде условно предсрочно освободен.
Наказанията са за три провинения, сред които залепени стикери с неприлично изображение и обидно съдържание - преиначена емблема на Българско затворническо сдружение за рехабилитация, оглавено от Полфрийман. Емблемата на сдружението е вдигнат юмрук, а при претърсването затворническите власти откриват в общежитието в Казичене стикери с обиден жест, и надпис: „Когато несправедливостта е закон, съпротивата се превръща в задължение“.
В жалбата си до ЕСПЧ Джок Полфрийман твърди нарушения на член 10 (свобода на изразяване на мнение), 11 (свобода на събранията и сдружаването), 13 (право на ефективни правни средства за защита) и 14 (забрана на дискриминацията) от Конвенцията за защита на основните права и свободи. Той се оплаква също, че е бил третиран различно поради статута си на лице, занимаващо се със защита на правата на затворниците, както и че истинската цел на трите дисциплинарни наказания е била да го накарат да замълчи и да обезкуражат дейността на организацията му.
Оплакванията са явно необосновани, категоричен е Европейският съд.
ЕСПЧ приема, че спорното дисциплинарно наказание – за стикерите – е представлявало намеса в свободата на изразяване.
Основният въпрос по делото е дали намесата е била пропорционална. Съдът приема аргументите на българската страна, че Административният съд, произнесъл се по казуса, е изложил достатъчни и адекватни мотиви – установил е, че именно Полфрийман е залепил стикерите и че изображението върху тях е било обидно. Националните съдилища са разгледали и това, че стикерите не изразяват някаква ценностна преценка или мнение и че жалбоподателят е нарушил правилата на затвора. ЕСПЧ намира наложеното наказание – допълнителни задължения по почистване за седем дни – за подходящо и пропорционално.
А твърдението, че наказанието е възпрепятствало молбата на Полфрийман за условно предсрочно освобождаване, е спекулативно и неподкрепено с никакви конкретни доказателства.
По отношение на оплакването за липсата на ефективно средство за защита жалбоподателят е имал достъп до две нива на съдебен контрол /включително ВАС/, в които съдилищата са разгледали по същество жалбата му срещу дисциплинарното наказание.
Не са доказани твърденията на Джок Полфрийман, че всъщност е бил наказан за дейността си като правозащитник, заради критично становище пред Комитета на министрите на Съвета на Европа във връзка с условията в затворите, както и заради други критики към властите, установява също ЕСПЧ. Освен факта, че наказанията са наложени няколко месеца след като сдружението е представило становища пред Комитета на министрите и е заело критична позиция по случай на бягство от затвора, няма връзка между двете групи събития.
В жалбата си Полфрийман се позовава и на телевизионно интервю от 10 юли 2018 г. на тогавашния заместник-министър на правосъдието, нарекъл процесните стикери „антидържавни“. Това изявление е направено след като администрацията на затвора е наложила наказанията и жалбоподателят не е доказал никаква неправомерна намеса или друго действие от страна на държавни служители, което да сочи на твърдяната от него скрита цел.
Пълният текст на решението е достъпен тук.