Превод на решението на ЕСПЧ по делото "Алексей Петров срещу България", жалба № 30336/10
Жалбоподателят се оплаква на основание чл. 3 от Конвенцията и твърди, че по време на полицейска акция, проведена в дома му на 10 февруари 2010 г., е бил подложен на нечовешко и унизително отношение. Позовавайки се на чл. 6, § 2 от Конвенцията, жалбоподателят твърди, че магистрати и високопоставени политици са поставили под съмнение неговата невиновност преди произнасянето на наказателните съдилища по повдигнатите му обвинения. Жалбоподателят също твърди, че предоставянето на видеозаписа на неговото задържане и излъчването му от медиите представлява неоснователна намеса в личния му живот в нарушение на чл. 8 от Конвенцията.
ЕСПЧ установява, че в случая полицията не е използвала прекомерна сила и приема, че не е налице нарушение на чл. 3 от Конвенцията.
ЕСПЧ приема, че е налице нарушение на чл. 6 § 2 от Конвенцията по отношение на изказванията на министъра на вътрешните работи и на градския прокурор на София - Н. К.
ЕСПЧ намира, че не е налице нарушение на чл. 6 § 2 от Конвенцията по отношение на изказванията на министър-председателя, главния секретар на Министерството на вътрешните работи, главния прокурор, заместник-главния прокурор, прокурор С. К. и на депутатите от Народното събрание В. С и И. К.
ЕСПЧ приема, че е налице нарушение на чл. 8 от Конвенцията.
Българската версия на решението е достъпна на страницата "Права на човека" и на страницата на министерство на правосъдието.