Превод на решението "АЛЕКСАНДЪР СЪБЕВ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ"

На 19 юли 2018 г. Европейският съд по правата на човека обяви решение по делото "Александър Събев срещу България", жалба № 43503/08.

Жалбоподателят е работил в системата на Министерството на отбраната. През 2005 г. разрешението му за достъп до класифицирана информация било отнето с решение, което се позовава единствено на чл. 59, ал. 1, т. 2 от Закона за защита на класифицираната информация. Жалбата на г-н Събев срещу това решение била отхвърлена от Държавната комисия по сигурността на информацията, която не го информирала за мотивите си. Жалбоподателят отправял молби до различни държавни органи, но не получил информация за причините за отнемане на разрешението. Със заповед на министъра на отбраната договорът му за кадрова военна служба бил прекратен. Г-н Събев оспорил прекратяването пред ВАС, който отхвърлил жалбата.

Жалбоподателят се оплаква по чл. 6 § 1 от Конвенцията от липсата на достъп до съд, който да може да изследва всички въпроси от решаващо значение за изхода на делото.

ЕСПЧ посочва, че в настоящия случай законността на освобождаването на жалбоподателя е зависела изцяло от основателността на отнемането на достъпа му до класифицирана информация. Това решение било разгледано от държавната комисия в процедура, която не отговаряла на изискванията на чл. 6 § 1. Върховният административен съд не е разгледал основателността на отнемането, а се е позовавал единствено на решението на комисията. ЕСПЧ приема, че спорът за освобождаването на жалбоподателя не е бил решен от съд с "пълна юрисдикция" да разгледа всички фактически и правни обстоятелства по делото и, следователно, намира нарушение на чл. 6 § 1 от Конвенцията. С оглед на горното, ЕСПЧ присъжда в полза на жалбоподателя сумата от 2400 евро за претърпените от него неимуществени вреди, както и сумата от 2000 евро за разходи и разноски.

Преводът на решението е достъпен на humanrights.bg и на mjs.bg.