Заседание на Голяма камара на ЕСПЧ по жалбата на Симеонови срещу България, жалба № 21980/04
Голямата камара на Европейския съд по правата на човека проведе заседание по делото "Симеонови срещу България", жалба № 21980/04.
Жалбоподателят г-н Любен Филипов Симеонов е български гражданин, роден през 1975 г., който към момента изтърпява присъда в Софийския затвор.
На 03 октомври 1999 г-н Симеонов е бил задържан в София за 24 часа по подозрение в извършване на въоръжен грабеж и двойно убийство в съучастие. На следващия ден властите удължили определената му мярка за неотклонение „задържане под стража“ с още три дни.
Г-н Симеонов твърди, че безуспешно е искал съдействието на адвокат през първите три дни от неговото задържане.
На 14 юни 2001 г. Окръжният съд е намерил г-н Симеонов за виновен в извършването на въоръжен грабеж, придружен с двойно убийство в съучастие в обменно бюро в Бургас, и в незаконно придобиване на оръжие и боеприпаси.
Районният съд го осъдил на доживотен затвор без замяна, най-тежкото наказание, предвидено в българския наказателен кодекс. Съдът също така поставил привеждането на г-н Симеонов при "специален" режим на задържане. Апелативният съд потвърдил решението на първата инстанция, а касационният съд отхвърлил жалбата на три основания.
Г-н Симеонов е пребивавал последователно в затворите в София и в Бургас.
На основание член 6, § 3 (c) (право да получи съдействие на адвокат), във връзка с член 6, § 1 (право на справедлив съдебен процес) от Европейската конвенция, жалбоподателят твърди, че за първите дни от задържането му не е получил адвокатска защита.
Като се позовава по-специално на член 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека (забрана на нечовешко или унизително отношение), г-н Симеонов се оплаква и от условията и режима на задържане в Центъра за временно лишаване от свобода в гр. Бургас и от условията в затворите Бургас и София.
Текстът (на български) на постановеното на 20 октомври 2015 г. решение на ЕСПЧ можете да прочетете тук.
Прессъобщението на ЕСПЧ (на английски) за заседанието на ГК на ЕСПЧ можете да прочетете тук.
Записът на заседнието на ГК на ЕСПЧ можете да гледате тук.